reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm
AUTOPROMOCJA - Napisz list do naszej redakcji ijarocin.pl
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Jarocin

Budki lęgowe w parku

2019-03-08 13:51:57

Ponad 50 budek lęgowych dla ptaków, domków dla nietoperzy i wiewiórek montowanych jest w parku przy ul. Szubianki. Prawie 100 kolejnych pojawi się wkrótce w Parku Radolińskich.

Zakończył się pierwszy etap prac, które od początku lutego prowadzone były w parku przy ul. Szubianki. 
Polegały one na usunięciu drzew suchych, zagrażających bezpieczeństwu oraz zakłócających walory kompozycyjne parku. Odsłonięte zostały m . in. okazałe dęby, rosnące wzdłuż cieku wodnego - wyjaśnia inspektor nadzoru prac w drzewostanie dr. inż. Marzena Jeleniewska Jankowska.   - Cięcia pielęgnacyjne koron drzew polegały na usunięciu suchych, obumarłych gałęzi wraz z jednoczesnym usunięciem odrostów z pni, z nadaniem właściwego kształtu koronie. Prace te miały na celu poprawę stanu sanitarnego drzew, ich statyki oraz eliminację wad budowy koron. Przeprowadzono też prace pielęgnacyjne krzewów - dodaje.
 
 
Kolejnym etapem prac w parku przy ul. Szubianki jest montaż 55 budek lęgowych dla ptaków, domków dla nietoperzy i wiewiórek. Ich montaż ma na celu stworzenie lepszych warunków siedliskowych dla ptaków. Dotychczas w parku przy ul. Szubianki nie było budek lęgowych. Prace prowadzone są w uzgodnieniu z ornitologami i przy wsparciu jarocińskich obserwatorów i miłośników ptaków. Dobrane zostały różne typy budek w zależności od gatunków występujących lub pożądanych. - Niemal każdego dnia w parku Szubianki i w Parku Radolińskich jest pan Edward Tomaszczyk, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. O jarocińskich ptakach wie chyba wszystko, zna każde miejsce gniazdowania, każdą dziuplę. Całkowicie bezinteresownie swoją olbrzymią wiedzą dzieli się z ekipą prowadzącą i nadzorującą prace, podpowiada, a dziś pomaga w montażu budek - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. Dzięki sugestii pana Edwarda w parku przy ul. Szubianki została zamontowana także budka dla pójdźki - niewielkiej sowy, która jeszcze niedawno mieszkała w zburzonych zabudowaniach dawnej centrali nasiennej. - Pan Edward wierzy, że jeśli pojawi się odpowiedni domek, to i pójdźka wróci w ten fyrtel Jarocina. Wtedy będzie można usłyszeć głos rozpoznawany przez niektórych miłośników sów jako nawoływanie "póóójdź" (stąd polska nazwa - pójdźka), będący niejako zaproszeniem do odwiedzenia parku - dodaje zastępca burmistrza.
 
W marcu odbędzie się też montaż prawie 100 budek lęgowych dla ptaków oraz domków dla nietoperzy i wiewiórek także w Parku Radolińskich.  Kiedy w obu parkach nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy, stworzone zostaną znacząco lepsze warunki do gniazdowania i siedliskowania ptaków. - Wspominam o tym, bo wielokrotnie słyszałem od osób spędzających dużo czasu w parkach, że wiele ptaków, ze względu na prowadzone prace, uciekło. Jeśli nawet tak się stało, to - jak zapewniają ornitolodzy - wkrótce wrócą. W przyszłym roku w parkach powstaną ścieżki edukacyjne poświęcone mieszkającym tam ptakom, aby miejsca te były nie tylko obszarami do rekreacji, ale i prowadzenia zajęć dla uczniów z naszych szkół - zapowiada zastępca burmistrza .   
 
Prace w parkach prowadzone są w ramach projektu „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną". Gmina Jarocin uzyskała na to zadanie 12,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
-->


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl