iJarocin.pl reklamy
Edukacja

Blisko 300 uczniów podpisało umowy z lokalnymi rzemieślnikami

Absolwenci szkół podstawowych, którzy wybrali dalszą naukę w szkole branżowej, podpisali umowy o pracę z rzemieślnikami zrzeszonymi w Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Kolejne zawarte zostaną już w nowym obiekcie – w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery, którego budowa wkrótce się zakończy.

 Najwięcej absolwentów szkół podstawowych, decydujących się na naukę zawodu rzemieślniczego w szkole branżowej, wybiera kierunki: mechanik oraz elektromechanik samochodowy, elektryk, obróbka skrawaniem. Z kolei dziewczęta najczęściej wybierają zawód sprzedawcy, fryzjera i cukiernika.
 
Ci młodzi ludzie skończyli szkołę podstawową i wkraczają w nowy rozdział swojego życia zawodowego. Podjęli naukę w szkole branżowej, a praktyczną odbywać będą u rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych - mówi Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
 

Umowy – z lokalnymi rzemieślnikami - podpisało 298 uczniów. - Młodociany ma, po zakończeniu 3-letniego kształcenia zawodowego – fach w ręku i otwarte pole do działania. Może wybrać następną ścieżkę drogi zawodowej, iść do szkoły branżowej drugiego stopnia, po 2-letniej nauce zdać maturę i wybrać dalszą drogę kształcenia. Lub – mając tytuł czeladnika, znaleźć zatrudnienie u jakiegoś pracodawcy lub otworzyć własną firmę – dodaje starszy cechu.
  
 
 W ubiegłym roku chętnych do nauki zawodu było 340, w tym – 298. - Mamy nadzieję, że uda się utrzymać ten stan liczebny. Każdy uczeń, który ukończy szkołę branżową, od razu dostaje pracę, bardzo dobrze płatną i na terenie Jarocina - podkreśla Jacek Dutkiewicz.  
 
Umowy podpisywane są co roku, od momentu powstania Cechu, a więc już od 70 lat. Po raz ostatni - w biurach budynku Cechu. Za rok zostanie to zorganizowane, uroczyście, już w nowo oddanej placówce – Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery. Będą działały tu: edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości. - Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych często stoją przed dylematem, co robić dalej. W naszym centrum będziemy pomagali im w wyborze dalszej ścieżki kształcenia – zaznacza Jacek Dutkiewicz.
 

Jarocińskie Centrum Edukacji Kariery to część szerszego projektu - „Jarocin - Miastem Jutra”. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 3,5 mln euro wsparcia z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ