iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

129 absolwentów obroniło tytuł czeladnika

Zdjęcie: jarocin.pl

129 absolwentów szkoły branżowej pierwszego stopnia zdało egzamin czeladniczy i obroniło tytuł czeladnika w swoim zawodzie.

Wręczenie dyplomów czeladniczych zorganizowane zostało w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. W uroczystości wzięli udział rzemieślnicy, u których młodzież odbywała praktyczną naukę zawodu, a także rodzice uczniów. Pasowania na czeladnika - przez przyłożenie szabli do ramienia - dokonał starszy Cechu Rzemiosł Różnych, Jacek Dutkiewicz. - Liczba godzin kształcenia praktycznego znacząco przewyższa liczbę godzin kształcenia praktycznego np. w technikum. Zajęcia praktyczne realizowane bezpośrednio u pracodawców w naturalnym środowisku pracy sprawiły, że dobrze nauczyliście się zawodu i możecie z czystym sumieniem podjąć pracę lub nawet otworzyć własną działalność bezpośrednio po ukończeniu edukacji - powiedział Jacek Dutkiewicz. Ukończenie tego typu kształcenia daje konkretny i poszukiwany zawód, pomaga szybciej się usamodzielnić, łatwiej jest znaleźć zatrudnienie.

Czeladnik to jeden ze stopni kwalifikacji zawodowej stwierdzający opanowanie przez ucznia - młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym. Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin czeladniczy. Świadectwo czeladnicze umożliwia absolwentowi zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych na tzw. pierwszym poziomie. Czeladnik, a także mistrz to zachowane do obecnych czasów tytuły zawodowe w randze państwowej, nadawane przez Izby Rzemieślnicze, w wyniku przeprowadzonych egzaminów. - Zdobyte w ten sposób tytuły zawodowe cenione są wśród polskich pracodawców, honorowane są także poza granicami kraju. Tytuł mistrza w zawodzie uprawnia do szkolenia uczniów. Życzymy wam, abyście w przyszłości zdobyli również kolejny szczebel zawodowy, jakim jest tytuł mistrza - dodał starszy cechu.


Od września w Jarocinie działa szkoła branżowa drugiego stopnia, która kształci w takich zawodach, jak: technik elektryk, technik fryzjer, technik handlowiec, technik mechanik, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych. Dodatkowe formy dokształcania dostępne są w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery, które powstało przy Cechu Rzemiosł Różnych. - Budowa obiektu jest na ukończeniu. Będą się tu odbywały kursy kwalifikacyjne, m.in. kurs spawacza, operatora wózka widłowego, operatora koparki, prawa jazdy kat. C, kat. CE, kat. D i wiele innych - mówił Jacek Dutkiewicz. Zachęcał do zaglądania na stronę internetowej www.jacekjarocin.edu.pl - Raz na kwartał są ogłaszane kursy, można poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności. Byście byli bardziej uniwersalni na rynku pracy, byście mogli zdobyć lepszą pracę - dodał starszy Cechu Rzemiosł Różnych.

 

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to jedno z zadań realizowanych pod wspólnym szyldem „Jarocin Miastem Jutra” w ramach Programu Rozwój lokalny.

Na realizację całego projektu Gmina Jarocin pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 3,5 mln euro otrzymane z Funduszy Norweskich.

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku